Opakování pro lenochy aneb Jak přežít návrat do školy

A je to tu, zase do pracovního procesu! Také máte pocit, že vaši žáci všechno zapomněli a nerozeznají půlovou notu od čtvrťové? Máte jim to za zlé? Já ne, byla jsem STEJNÁ! Proto jsem připravila pár tipů, jak žáčkům návrat po svátcích trošku zpříjemnit!

Zpátky do školy

Pamatuji si, jak neradostně jsem se jako malá vracela po Vánocích do školy i do hodin klavíru. Jistě, těšila jsem se na spolužáky i svoji paní učitelku, ale vždy mě trochu trápily výčitky svědomí, že jsem učení ani cvičení na klavír nevěnovala dost času.

Dárky, cukroví a pohádky byly o tolik lákavější než příprava na pololetní testy nebo cvičení stupnic! Naštěstí byli učitelé shovívaví a dokázali pochopit, že jsme duchem ještě u vánočního stromečku a pohádek.

A proto jsem shovívavá i já. Chápu, že pro děti není jednoduché se z vánoční atmosféry naladit rovnou na trojčlenky a etudy. Každý rok se snažím jim ten návrat k práci trochu zpříjemnit.

Na počátku byl rytmus

Po Vánocích zpravidla vybíráme nový repertoár a pouštíme se do luštění notového textu. Možná ještě víc, než na správné noty, dbám na správné pochopení (a cítění) rytmického zápisu. Velmi často ale narážím na to, že v hlavičkách mých svěřenců nezůstala po svátcích ani čtvrťová nota!

Proto jsem se letos při tvoření svého pracovního sešitu ke sbírce skladeb Klavírní pohádky rozhodla, že udělám také pracovní listy pro opakování rytmických hodnot. Jejich hlavním úkolem je odhalit, co z loňského úsilí zůstalo a co je třeba obnovit 🙂

PRACOVNÍ LISTY se vám zobrazí po kliknutí ZDE a najdete v nich cvičení vhodná pro 1. až 3. ročník ZUŠ i pro soukromé vyučování. Pokud učíte hudební nauku, určitě je využijete i tam.

Cvičení jsou seřazena od nejjednodušších k nejobtížnějším, děti si postupně procvičí vše od celé noty až k šestnáctinovým hodnotám a tečkovanému rytmu. Procvičování můžete zařadit do lekce, nebo zadat jejich část jako domácí úkol. Každopádně doufám, že vaše žáčky budou cvičení bavit!

Kde nic, tu nic

Pokud usoudíte, že opakování nestačí a potřebujete rytmus probrat do hloubky, určitě doporučuji oblíbené Klavihrátky Ivy Oplištilové a Zuzany Hančilové.

Také  ráda používám Boomwhackers – perkusní nástroj, který je laděn na určité tóny – díky odlišné délce každý kus při úderu vydává jinak vysoký tón. I když vezmeme pouze jedinou „palici“ a bubnujeme s ní třeba rytmus nové skladby, je to pořád zábavnější, než jen rytmus vytleskávat.

Nemáte-li Boomwhackers, jistě postačí cokoliv z Orffových nástrojů – bubínky, tamburíny, dřívka nebo rumba koule. Všechny tyto pomůcky jistě hodinu příjemně oživí.

A zase ty noty

Bez správného určení výšky tónu se k jádru skladby ale také nepropracujeme. Moji žáčci zpravidla nemají problém se čtením not v houslovém klíči, ale ten basový je děsí víc než čerti na svatého Mikuláše!

Opět si ZDE můžete stáhnout 3 listy určené na procvičení čtení z not – děti si na známých písničkách zopakují nejdříve houslový, poté basový klíč a dotknou se zlehka i posuvek. Těm se budu podrobně věnovat zase příště 🙂

Každopádně pokud děti přijdou s provinilým výrazem, že na zadaných skladbičkách vůbec nepokročily, někdy je netrápím a raději vytáhnu třeba svoje oblíbené čtyřruční album Cornelia Gurlitta, Antona Diabelliho nebo první díl učebnice hry na klavír Johna Thompsona. Nejen že si příjemnou formou procvičíme hru z listu, ale u třetího zmiňovaného se přiučíme i lecčemu z dějin hudby – americké učebnice jsou plné úprav známých skladeb pro klavír, což je pro děti určitě také velmi přínosné.

Jak děti opět motivovat

Někdy se bohužel v lednu setkávám i s tím, že jsou děti vystresované z uzavírání pololetního vysvědčení a klavír odsouvají na vedlejší kolej – vánoční besídka je za námi, zkoušky v nedohlednu…

Proto se snažím svým žáčkům hned v lednu vytyčit nové cíle. Nemusí to být vidina koncertu, ale třeba vytoužená skladba nebo čtyřruční hra s kamarádem.

Také při zadávání skladeb neopomenu zdůraznit, jak dlouho by nám její nacvičení mělo trvat – aby nám nezůstala skladbička z Alba etud 1 až do zkoušek 🙂

Ráda také začínám v lednu s nějakou „výzvou“ – ukážeme si mollovou stupnici nebo velký rozklad, hrajeme poprvé s pedálem nebo vybereme etudu z nového, obtížnějšího alba než doposud. Neopomenu zdůraznit, že jde o velký krok vpřed a předvedu, v jakých krásných skladbách bychom se bez podobné techniky či zkušeností neobešli.

A někdy jen stačí znovu zahrát žáčkovi skladbu, kterou jsme s nadšením před svátky vybrali a připomenout si, jak je ta hudba vlastně krásná. Můžeme k ní vymyslet příběh nebo pohádku, najít na skladbě něco nového, zajímavého. Propojit hudbu se zážitky z Vánoc a obě kouzelné věci tak dát dohromady.

TIP:

Ještě nemáte zadaný repertoár na druhé pololetí? Hledáte něco nového, co ještě neznají vaši žáci ani kolegové? Možná vás bude zajímat moje zbrusu nová sbírka skladeb Klavírní pohádky, která je určená pro žáky 1. – 5. ročníku ZUŠ.

Sbírka je doplněná o podobná cvičení, jaké jste si mohli stáhnout výše. Úkoly jsou ale koncipovány  zvlášť pro každou skladbu podle toho, co je pro ni důležité – obtížný rytmus, pestrá artikulace nebo mnoho posuvek se stane hračkou díky předchozímu procvičení.

CHCI VĚDĚT VÍC

Poslední tečka

Věřím, že pro vás i vaše žáky to bude po svátcích opět příjemné setkání a snadno vplujete do nové práce. Ať vám po celý rok 2019 dělá hudba samou radost!

Komentáře