MuseScore – notační program pro začátečníky i profesionální hudebníky

Hledáte notační program, který má intuitivní ovládání, je dostupný v češtině a navíc zdarma? Stáhněte si MuseScore – notační program, který nadchne vás i vaše žáky!

O MuseScore jsem se dozvěděla před pár lety, když jsem si chtěla zapsat své první skladatelské pokusy do počítače. Ještě jsem se necítila na to, abych si koupila drahý profesionální program a také jsem měla strach ze složitého ovládání – nejsem zrovna počítačový expert 🙂

MuseScore mě ale naprosto dostal. Stáhnout si ho můžete zdarma, je v češtině a má perfektně propracované tutorialy s českými titulky, které vás bezpečně provedou od prvních not až po komplikovanější partitury. Výhodou je i dobře fungující podpora ostatních uživatelů.

Jak program využít

MuseScore je vynikajícím pomocníkem pro všechny učitele hudby. Ulehčuje život pedagogům hudební nauky, seminářů i teoretických disciplín na středním a vyšším stupni hudebního školství. S jeho pomocí lze snadno vytvořit celá skripta i závěrečný test.

Velmi přínosný je i pro učitele hlavních oborů. Vyučující dechových nástrojů a zpěvu určitě ocení jednoduchost transpozice partů.

Tip: Přečtěte si, jak si s pomocí MuseScore vytvoříte pracovní listy do výuky. V článku najdete krůček po krůčku návod na zápis prvních not až po finální úpravy ve Wordu.

 

Nepostradatelnou pomůckou je pak pro všechny aranžéry, kteří upravují skladby pro nejrůznější obsazení – od elementární čtyřruční koledy na vánoční besídku, až po komplikovanější úpravy pro soubory, orchestry i pěvecké sbory. Samozřejmostí je následná možnost přehrání zapsaného notového textu.

MuseScore pro malé skladatele

MuseScore je také báječný pro všechny začínající skladatele, kteří si chtějí své první pokusy zapsat do počítače, ale ještě nemají prostředky na placený profesionální program. A to vůbec nemluvím jen o studovaných hudebnících, kteří mají teorii v malíčku.

V loňském roce mi zahrála moje šikovná desetiletá žačka svoji první vlastní skladbičku. Protože bylo zrovna po koncertě a měly jsme dost času i na další aktivity, požádala jsem její maminku, aby si na příští hodinu stáhla MuseScore a vzala s sebou notebook (možná už máte ve třídách počítače a nemusíte řešit dokonce ani tento praktický problém).

O týden později jsem holčičku naučila základům práce s programem a její skladbička byla najednou zapsaná v notách! Žačka si ji mohla podle potřeby nechat přehrát nebo vytisknout. Nevím, která z nás dvou byla víc nadšená! 🙂 Skvělým bonusem bylo i bezbolestné procvičení hudební nauky. K vytvoření dokonalého notového zápisu jsme se totiž musely postupně „prokousat“ taktovým označením, správným klíčem, rytmickými hodnotami not i pomlk, dynamikou a dokonce i pedálem.

I s „neskladatelem“ můžete využít tento způsob procvičení hudební teorie. Například menší děti můžou zkusit zapsat kousek lidové písně, kterou hrají podle sluchu. A věřím, že vás napadne spousta dalších využití.

Jak začít

MuseScore si můžete snadno stáhnout na stránce https://musescore.org/cs. Po spuštění vás pak program intuitivně navede přes volbu nástroje či partitury přes výběr předznamenání a taktového označení až po konkrétní zadávání not.

V případě problémů vám rychle pomůže příručka nebo zmíněné tutorialy. Ty vám navíc ukáží hned několik způsobů, jak se s daným problémem vypořádat a vy si pak můžete vybrat ten, který vyhovuje právě vám.

Zásobárna notových materiálů

MuseScore však není pouze počítačový program, ale také komunita profesionálních i amatérských hudebníků. Díky tomu je zdrojem obrovské spousty notových materiálů ke stažení. Najdete zde Beethovenovy sonáty i filmové hity. Materiály lze dobře filtrovat podle obsazení i obtížnosti. Je nutné zmínit, že databáze nyní už není zdarma. Některé aranže navíc nejsou úplně dokonalé a můžete dokonce narazit i na chyby. Přesto se pro inspiraci a případné další úpravy může také hodit!

Tak kde je háček?

Možná si teď říkáte, proč by tedy někdo platil drahé peníze za notační programy, když toho MuseScore umí tolik zdarma.

Protože i když obsahově nabízí MuseScore možnosti srovnatelné s profesionálními notačními programy, výsledná grafika stále nedosahuje jejich úrovně. Například v Sibeliovi je mnohem jednodušší závěrečná práce s grafickým uspořádáním a konečný výsledek je u profesionálních programů přesvědčivější.

V praxi to znamená, že se mnohem víc nadřete se zarovnáním dynamických znamének, pedálů a dalších značek tak, aby se nepřekrývaly. Zdlouhavější je nastavit prstoklady, aby byly ve stejné rovině a nekryly se s notovou osnovou.

Tato negativa jsou ale problémem opravdu až u profesionálů, kteří tvoří noty například ke komerčním účelům nebo vytvářejí skutečně komplikované partitury.

Co dělat, když vám MuseScore přestane stačit

Pokud se bojíte, že svá díla napíšete v MuseScore a později je budete muset přepisovat do jiného programu, uklidním vás. Existuje i chytrý program PhotoScore, který dokáže naskenovat jakýkoliv notový zápis (dokonce i ručně psaný) a převést ho do Sibelia. Při skenování je sice nutné počítat s určitými nepřesnostmi, přesto vám program ušetří spoustu cenného času.

Notační programy jako zdroj obživy

Pokud jste teprve studenti a ještě si nejste jistí, kudy se bude vaše hudební kariéra ubírat, může být znalost notačních programů užitečná i při hledání práce. Tato dovednost se velmi dobře vyjímá například na vašem profilu na serverech, které zprostředkovávají soukromou výuku (hudebka.cz).

A když proniknete do tajů notačních programů opravdu do hloubky, můžete si jednou přivydělávat přepisem not do počítače. To už je samozřejmě vyšší úroveň a počítá spíše s profesionálními programy, přesto věřím, že je snazší přejít na nový způsob psaní not než začínat od píky.

Přestaňte se tedy bát neznámých vod a pokud ještě stále připravujete materiály na výuku s pomocí notového sešitu, případně dlouhého pravítka :-), zkuste to tentokrát jinak.

Přeji hodně zábavy! 🙂

TIP! Další rady, které jistě využijete při hledání práce v oboru, si můžete přečíst v eBooku Jak se klavírem uživit, který je ke stažení zdarma.

 

Komentáře