Nejlepší hudební filmy 2

Zdroj: ČSFD.cz

Před nějakou dobou jsem zveřejnila článek o svých 5 oblíbených hudebních filmech. Potěšilo mě, kolik jsem dostala tipů na další skvělé snímky, a tak vám dnes přináším pokračování. Co byste rozhodně měli vidět?

V mém předchozím článku najdete výhradně filmy inspirované skutečnými osobnostmi, které ovlivnily svět klasické hudby.

Dnešní seznam je ale daleko větší všehochuť. Najdete zde britskou superstar, neexistujícího pianistu i nedoceněného pedagoga. U všech snímků však garantuji nezapomenutelný zážitek, nádherná hudební čísla i spoustu posmrkaných kapesníků!

Slavíci v kleci (2004)

Píše se rok 1949. Zkrachovalý hudebník Clément Mathieu přichází jako vychovatel do internátní školy pro problematické chlapce. Zde se střetává nejen s nezvladatelností chovanců, ale i s tyranskými metodami ředitele ústavu Racina. Mathieu se však odmítá přizpůsobit všeobjímajícímu teroru a s chlapci to zkusí jinak. Přestože se zařekl, že s hudbou navždy skončil, v kulisách zchátralé školy začne budovat pěvecký sbor, který změní život nejen jemu samotnému…

Úchvatná hudba, silný příběh a skvělé výkony dospělých herců i malých raubířů nenechají jedno oko suché. Film si vysloužil 2 nominace na Oskara a nejlépe si ho vychutnáte v původním francouzském znění s titulky.

Zdroj: ČSFD.cz

 

Životní šance (2013)

Neuvěřitelný příběh prvního vítěze soutěže Británie má talent. Šikanovaný chlapec s rozbitým chrupem a láskou k opeře musí při své cestě za kariérou zpěváka projít tolika překážkami, až si musíte zakrývat oči a přát si, ať už mu to konečně vyjde.

Těšte se na dojemný příběh protkaný operními hity o víře, že když něco opravdu chcete a dáte tomu vše, můžete dosáhnout čehokoliv.

Tip: Ještě než odložíte krabičku s kapesníky, určitě se na YouTube podívejte na skutečné záběry z prvního kola soutěže. Stačí zadat „Paul Potts first audition“. Neuvěříte, jak moc se některé scény z filmu blížily realitě!

Legenda o 1900 (1998)

Začíná nové tisíciletí a majestátní zámořský parník Virginia připlouvá do země zaslíbené. Poté, co většina pasažérů opustí loď, objeví na palubě topič Danny opuštěné novorozeně. Miminka se ujme a pojmenuje jej 1900.

Chlapec se svým adoptivním otcem vyrůstá na moři a při postupném objevování všech zákoutí lodi nachází klavír. Díky svému mimořádnému talentu se na něj brzy naučí hrát a stává se vyhlášeným pianistou, který svou hrou okouzluje pasažéry.

Sám naopak naslouchá příběhům z dalekých krajů a představuje si, jaké to asi může být mimo bezpečný svět mezi přídí a zádí, mimo trasu Amerika a Evropa…

Neobvyklý příběh o pianistovi, který nikdy nevystoupil na břeh, sklidil několik domácích italských cen. Hudbu k filmu napsal slavný Ennio Morricone, který za ni získal Zlatý Glóbus.

Hudba mého srdce (1999)

Matka dvou dětí, kterou právě opustil manžel, hledá práci i nový smysl života. Začíná vyučovat na škole v divokém Harlemu, kde je větší šance, že budete přepadeni, než že se naučíte hrát na hudební nástroj.
 
Nikdo Robertě nedává moc nadějí na úspěch, ona se přesto nevzdává a snaží se dokázat, že hře na housle se může naučit každý. Film složený z mnoha střípků, v nichž se hlavní hrdinka snaží nejen nadchnout žáky pro klasickou hudbu, ale také zajistit si své místo ve škole i ve společnosti. Kromě výuky bojuje s výchovou vlastních dětí, hledáním lásky i ideálního domova.
 
Film byl natočen podle skutečné události, Roberta Guaspari v New Yorku skutečně vyučovala v 80. a 90. letech, nyní má již 74 let.
 
Vyzdvihnout musím skvělou Meryl Streep, i když si jen těžko zvykám na ten „osmdesátkový“ účes 🙂 V neposlední řadě mě dostaly i osobnosti klasické hudby, které se ukázaly v závěru filmu – víc už ale neprozradím! 🙂
 
Na druhou stranu film není zdaleka tak strhující, jako např. Slavíci v kleci. Možná je to roztříštěností příběhu, snad i repertoárem (Twinkle twinkle ve mně zdaleka nerezonuje tak jako dojemné sborové písně malých zpěváků). Skutečné grády film získává teprve poté, co se houslový program ocitne v ohrožení. Závěr filmu mě ale nakonec také naprosto uchvátil, takže i tento film si zcela jistě zaslouží své místo v dnešním výběru!
 

Závěrem…

Nenašli jste svého favorita v tomto článku ani v tom předchozím? Napište mi do komentářů, co je hudební film vašeho srdce, třeba se brzy sejde dost nápadů na nový článek!
 
Tip: Nechcete zmeškat žádný nový článek, vychytávky do hudební nauky či klavírní noty do vašich lekcí? Přihlaste se k odběru mých emailů, aby vám už žádná novinka neunikla 😉
 
 

 

 

Komentáře