Jak snadno vytvořit pracovní listy v notačním programu Sibelius

V tomto obtížném období všichni hledáme nové způsoby, jak se spojit se svými žáky a předat jim nejen vědomosti, ale také domácí úkoly, jak je motivovat i bavit na dálku. Proto bych se s vámi ráda podělila o své oblíbené téma, notační programy, tentokrát se zaměřením na Sibelia a všechny možnosti, které nabízí učitelům hudby. 

Notační programy a jejich využití ve výuce

Jistě se shodneme, že notační programy jsou úžasnou pomůckou pro učitele hudby, především pro pedagogy hudebně-teoretických předmětů. Před nějakým časem jsem psala o svém oblíbeném programu MuseScore, jehož výhody jsou stále aktuální – program je ke stažení zdarma a v češtině, ocení ho tedy nejen sami učitelé při přípravě materiálů do výuky, ale také třeba malí skladatelé, kteří by si rádi zapsali svá první dílka. Obrovským bonusem je snadné ovládání i perfektně propracované tutorialy v češtině.

Další ódy na MuseScore ale dnes psát nechci, ráda bych se zaměřila na známější, dokonalejší, ale bohužel také dražší notační program Sibelius, s nímž teď tvořím veškeré své skladbičky pro děti.

Sibelius pro učitele hudby

Mnoho škol má předplacenou licenci tohoto programu a nemálo učitelů  jej využívá při tvoření pracovních listů, domácích úkolů i testů na hudební nauku a hudební výchovu. Dirigenti i sbormistři  v něm zase aranžují noty pro své soubory a orchestry.

Co nám teď ale může hodně ulehčit život, je možnost vytvořit pracovní listy přímo ze šablon programu. Ty se nám jistě hodí i při běžném provozu, natož nyní, kdy musíme neustále připravovat obrovské množství nejrůznějších výukových materiálů.

Jak vytvořit pracovní listy

Ještě než se pustím do popisu, jak snadno a bezbolestně vygenerovat z programu pracovní listy, musím bohužel upozornit na jednu velkou nevýhodu, a tou je angličtina. Sibelius má v českém jazyce pouze jedinou verzi, a tou je Sibelius 6, všechny vyšší jsou ale bohužel už opět jen v angličtině. Stejně tak pracovní listy vám program udělá pouze anglicky.

Kdo se angličtiny nebojí, ať čte směle dál, protože přepis do češtiny je pořád mnohem jednodušší, než vytvářet dokument zcela od píky, vymýšlet zadání, kombinovat text a hudební znaky, a to celé následně graficky upravovat.

Co můžete s pracovními listy procvičit?

  • Délky not a pomlk
  • Dynamiku
  • Poznávání hudebních nástrojů
  • Kvintový kruh
  • Předznamenání stupnic – zde jsem uvítala možnost zvolit tóniny do tří křížků a béček nebo naopak těžší verzi od čtyř křížků či béček výše
  • Intervaly
  • Akordy
  • Cvičení na vytleskávání rytmu

Program nabízí k procvičení i mnoho dalších témat, které se mohou hodit i učitelům na vyšších stupních vzdělání, například v intonaci nebo harmonii na konzervatoři.

Jako bonus se spolu s pracovním listem vygenerují také výsledky, které se hodí třeba právě teď, když potřebujete na webové stránky zavěsit výsledky a nemůžete kontrolovat splněný úkol jednotlivě každému studentovi.

Jak vytvořit pracovní listy

A nyní již slíbený postup, jak vytvořit pracovní listy. Sama používám Sibelius 6 v češtině, pokud máte jinou verzi, bude vše stejné, pouze v angličtině (pak začínáte přes File – Teaching – Worksheet Creator).

1 . Spusťte Sibelius a zvolte vlevo nahoře Soubor – Vytvořit pracovní list.

2. Vlevo mám automaticky zaškrtnuto Výukové a studijní materiály, vpravo zvolte dle potřeby. Pro mě jsou například důležité pouze dva body, Vyplňovací mezery pro jméno a třídu studentů a Kompletní řešení.

3. Výběr – není potřeba vyplňovat.

4. Výběr z – zde necháme zaškrtnutou 1. možnost, 01 Elements of music.

5. Nyní již následuje výběr látky, kterou potřebujeme procvičit.

6. Zvolila jsem 01 Notes and Rests a z dalších několika nabídek se proklikala až na spojování not s jejich jmény 01a Match notes w names. Zde mám dole zakliknuto Vytvořit také správnou odpověď.

7. Předposledním oknem je náhled pracovních listů – toho studentského i učitelského s řešením. Po kliknutí na tlačítko dokončit se mi již zobrazí správně vyplněný list, který můžu přímo vytisknout nebo uložit do PDF. Svůj pracovní list pro studenty najdete po kliknutí na Okno – rozbalí se nabídka, v jejíž spodní části jsou všechny aktivní soubory, které máte zrovna v programu otevřené. Tedy i váš připravený list pro studenty.

Úprava listu do češtiny

Máte-li anglicky mluvící studenty, pak jste v této chvíli hotoví. Předpokládám však, že většina z vás potřebuje doladit také překlad materiálů do češtiny.

Klikněte tedy dvakrát na název úkolu Match Notes with Names a nahraďte jej českým významem, například „Spojte noty s jejich názvem“.

Podobným způsobem nahraďte všechna slova, která je potřeba přeložit.

Nyní máme tedy skutečně hotovo a můžeme soubor uložit, ideálně rovnou do PDF formátu (já to dělám přes soubor – tisk) případně rovnou vytisknout.

Databáze repertoáru

Kromě nabídky 01 Elements v kroku 4 mohou být užitečné i další položky. Například třetí shora je odkaz na 03 Selected Repertoir. Tato záložka obsahuje databázi mnoha známých sólových i komorních skladeb. Pokud hledáte něco konkrétního, pak doporučuji spíše imslp.org, ale je dobré o této možnosti vědět.

Mě například zaujala záložka Songs for teaching, v níž jsou dětské písničky. Najdete zde anglické koledy, ukolébavky, ale i nejrůznější nápěvy ze všech koutů světa.

Nad pracovní stůl 🙂

Chcete vytisknout žákům kvintový kruh nebo si vyvěsit do své třídy hudební nástroje s jejich názvy? Pomoc najdete pod bodem 05 Posters, flashcards and games. Stáhnout si zde můžete nejrůznější plakáty od jednotlivých not a pomlk, přes klíče až po intervaly a akordy.

Pod bodem Flashcards se skrývají připravené kartičky, které využijete například při hrách v hudební nauce.

Pozor, opět je nutné popisky počeštit.

A to stále není vše…

Pokud se proklikáte všemi možnostmi pracovních listů, zjistíte samozřejmě ještě mnohem víc. Můžete například na samém začátku tvorby (krok č. 2) zvolit místo Výukových a studijních materiálů druhou možnost, Šablonu, objeví se vám ještě úplně jiné alternativy, počínaje prázdným notovým papírem.

Mohla bych pokračovat ještě hodně dlouho, ale myslím, že základní představu jste si udělali. Kde tedy získat program Sibelius? Licenci poskytuje DISK Multimedia, s.r.o., který pořádá také školení, prezenční i online. Zajímavou alternativou (v lepších časech) jsou i akreditovaná školení MŠMT, která lze financovat například z šablon.

Bonus pro věrné čtenáře

Abych vám práci se Sibeliem co nejvíce zpříjemnila, všem svým čtenářům, kteří budou přihlášeni k odběru emailů ve čtvrtek 2. dubna (do půlnoci), zašlu v pátek kód na 10% slevu nejen na licenci programu Sibelius se základní podporou zdarma, ale také na všechny produkty firmy DISK Multimedia (vybírat můžete z široké nabídky studiové techniky až po vybrané hudební nástroje).

Aby toho nebylo málo, vytvořím pro vás několik snadných pracovních listů v češtině, které můžete využít pro své žáky. Listy dostanete v pátek ve formátu PDF spolu se slevovým kódem na email.

Pokud tedy ještě nejste v mé databázi, přihlaste se k odběru a využijte všech výhod, které vám členství umožní.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU

Děkuji za vaši důvěru a pevně věřím, že vám aspoň trošku ulehčím toto náročné období.
Mějte se hezky a buďte zdraví!
Vaše Zdeňka Sajdlová

 

 

Komentáře