Trochu jiné etudy

Asi žádný klasický pianista si neumí představit své hudební vzdělání bez etud Carla Czerného. Ani já nejsem výjimkou a pokud mám šikovného žáka, bez milosti ho trápím s krátkými i rozsáhlejšími dílky tohoto geniálního pedagoga. Ovšem občas přijde chvíle, kdy s klasickými etudami nepochodím.

Sama si pamatuji, s jakým odporem jsem se prokousávala nekonečnými sbírkami etud Carla Czerného a podezřívala ho z nedostatečného talentu a nápaditosti 🙂 Nijak výrazně mě neoslovili ani jeho mnozí kolegové „etudáři“ a opravdu mě nadchnul teprve J. B. Cramer a samozřejmě mistři jako Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt a Sergej Rachmaninov.

Jak jsem ale nyní RÁDA, že jsem si prošla onou klasickou technickou průpravou! Teprve teď umím docenit genialitu systematických sbírek etud, od těch čtyřtaktových až po několikastránkové. Samozřejmě i já teď s žáčky rozhýbávám prstíky podobně a po oblíbených skladbách z Alba etud 1 a 2 přecházím na poněkud méně líbivé instruktivní skladby z pera Czerného, Duvernoye či Bertiniho. 

Jsou však situace, kdy z různých důvodů nemůžu s dětmi hrát tímto „školským“ způsobem a musím hledat jiné cesty. V tom případě sahám po svých oblíbených sbírkách, které umí děti zaujmout buď zajímavými melodiemi, moderním přístupem nebo třeba jen vtipnými obrázky… Mnoho z nich navíc využijete i na koncertě či na klavírních soutěžích.

Edna Mae Burnam: A Dozen a Day

Série technických cvičení od Edny Mae Burnam je velmi populární po celém světě. Každý sešit je rozdělen do několika částí po dvanácti krátkých cvičeních, která jsou určena k rozehrávání, podobně jako se sportovci rozcvičují na začátku tréninku. Smyslem není naučit se hned celý tucet, ale začít se dvěmi či třemi, hrát je každý den a až po jejich perfektním zvládnutí postoupit k dalším. Přípravný sešit je možné hrát s téměř úplnými začátečníky.

Cvičení se mi velmi osvědčila nejen při rozvíjení techniky, ale také při prvotní hře z not a nácviku transpozice. Děti milují obrázky malých panáčků, které jim naznačují, o jaké cvičení jde (chůze, běh, skákání, válení sudů…). Při jedné názorné ukázce mi jedna holčička dokonce předvedla přemet 😀

Sbírky seženete v mnoha českých e-shopech s notovými materiály.

Friedrich Burgmüller: 25 etud op. 100

Krásné přednesové etudy, z nichž se často hrává především Arabeska a Balada, ale jistě vyberete i mnohé další. Etudy jsou o něco obtížnější, hratelné bývají až od cca 3. ročníku základní umělecké školy. Použít je ale můžete i na koncert nebo soutěž.

Noty jsou k dostání v českých e-shopech, nebo si je můžete po registraci zdarma stáhnout na stránce imslp.org. Sbírku najdete také v mnoha antikvariátech, které se zaměřují na notové materiály.

Klement Slavický: 12 malých etud

Nádherná a nadčasová sbírka českého skladatele 20. století se pravidelně objevuje na třídních koncertech i na pódiích dětských klavírních soutěží.

Etudy jsou o něco náročnější (zpravidla je zadávám až od 5. ročníku), kromě samotné techniky bývá výzvou i rytmická složka skladeb. Děti, kterým se líbí moderní hudba, je ale milují. Sbírka je dostupná ve většině kamenných i internetových obchodech s notovými materiály.

 

 

Lucie Halamíková: Etudy trochu jinak

„Etudy trochu jinak“ jsou kratší skladby určené pro mírně pokročilé klavíristy. Každá etuda je zaměřena nejen na procvičení určitých technických dovedností (legato, staccato, odtah, důraz, dvojhmaty, akordy, oktávy, pedál, melodické ozdoby aj.), ale je zároveň přednesovou skladbou. 

Tuto sbírku bych doporučila jako alternativu k Albu etud 1 nebo 2, jak technickou úrovní, tak i svojí melodičností. Moc oceňuji programní názvy etud, které dětem určitě zpříjemní jejich nácvik. Autorka připsala i metodickou příručku, navíc jsou všechny skladby opatřeny nahrávkami ve formátu MP3. 

Sbírku seženete tady.

Eva Lorenc: Album 12 etud pro klavíristy

Etudy Evy Lorenc jsou zaměřené na nejrůznější druhy klavírní techniky, zároveň jde o líbivé hudební kousky, z nichž každý má svůj jedinečný charakter. Já sama etudy velmi ráda používám na postupové zkoušky.

Skladby jsou spíše obtížnější než předchozí sbírka, nejlépe je využijete s žáky ve 2. – 5. ročníku. 

Líbí se mi, že autorka všechny etudy nahrála na YouTube a navíc spolu s notami v PDF získáte jako bonus video, v němž najdete konkrétní tipy, jak na nácvik jednotlivých etud.

Etudy si můžete koupit a poslechnout tady.

Jazzové (mini)etudy

V posledních letech vyšlo hned několik publikací, které malé klavíristy připravují na hru jazzu. V žádném případě nemůžeme nahradit těmito skladbami poctivé pasážové etudy, mohou však být skvělou alternativou pro děti, u kterých jsme s klasickou hudbou nepochodili.

V českém prostředí jsou nejznámější dva sešity Jazzových etud Milana Dvořáka. Obě sbírky jsou poměrně náročné, proto byly postupně vydány i jednodušší Jazzové minietudy. V současné době je v prodeji již 4. díl.

Malé klavíristy nenásilnou formou seznamují nejen s jazzem, ale také s rockem či moderními tanečními styly. Obsahují ale i známé písně v netradičních úpravách (Červená řeka, Greensleeves). Jde o natolik rozmanité sbírky, že si vybere opravdu každý.

Pro mě je příjemným bonusem i přiložené CD a stručný metodický návod, jak kterou etudu hrát. Sbírku koupíte tady.

Víte, že jazzové etudy napsali také Emil Hradecký a Eduard Douša? Alba obou autorů se mi moc líbí, obzvlášť ve sbírce posledně jmenovaného mám své favority – vtipnou skladbičku „Nějak se to spletlo…“, kde skladatel neuvěřitelně vtipně propojil hned několik motivů ze známých skladeb. Děti také milují Rock-finale. Abych byla zcela upřímná, tyto skladby už zadávám spíše jako efektní přednesy na koncert než instruktivní cvičení.
Sbírky Eduarda Douši najdete tady, Emila Hradeckého zde.

Peter Parsley: Sedm etud

Tyto přednesové etudy jsou vhodné pro konec 1. cyklu i pokročilejší děti. Opět nečekejte zlepšování klasické pasážové techniky, ale spíše líbivé skladbičky, v nichž je procvičovaná technika umně zakomponovaná (rozklady akordů v doprovodu, souhra osminových not a triol, sexty).

Sbírka je k dostání zde.

„Schované“ etudy

Krásnou inspiraci najdete i v dalších sbírkách pro děti. Mám moc ráda etudu Arama Chatschaturjana, několik populárních etud je také ve sbírkách Ilony Jurníčkové. A jako instruktivní literaturu vhodnou ke zdokonalování techniky můžete využít i „zcela netechnicky“ pojmenované skladby – například Čarodějnice nebo Tajné dveře z mých Klavírních pohádek.

Bonus etuda

Chcete získat zdarma také jednu moji etudu? Stáhněte si ji zdarma tady! Pojmenovala jsem ji „Neodmlouvej!“ a myslím, že by se vám mohla hodit třeba pro žáčky, kterým by sice prospěly „klasické“ etudy, ale moc se jim do nich nechce. Dialog mezi odmlouvající dcerou a naštvanou mámou jim třeba v hudební představě pomůže 😉

Tak ať se vašim žáčkům etudy dobře hrají!

Komentáře