Učila jsem v USA – a Vy můžete také (i v době covidu)

V roce 2012 jsem jako studentka AMU strávila nezapomenutelné léto na letním hudebním táboře poblíž Philadelphie. Poznala jsem spoustu úžasných lidí, navštívila nejslavnější místa východního pobřeží a nabrala nové zkušenosti.
Možná i Vy jste studenti hudby, nemáte peněz nazbyt, ale rádi byste zažili něco podobného. Ukážu Vám, jak na to!

Spojené státy mě fascinovaly odjakživa a počítala jsem s tím, že je určitě jednou navštívím. Až dostuduji a našetřím dost peněz. Obávám se, že bych možná čekala doteď. Naštěstí v dnešní době existuje spousta programů pro studenty, kteří se chtějí podívat do světa a nejsou líní pracovat. Nejznámějším je Work and Travel, který nabízí práci plavčíka i servírky v restauraci. Já jsem si ale neuměla představit, jak se svými 158 centimetry tahám z vody obézního Američana. A v restauraci bych při své umělecké nešikovnosti určitě jen něco rozlila.

Pak jsem se dozvěděla o programu Camp USA, který Vás pošle přímo do amerického dětského tábora. A to bylo to pravé pro nepraktickou klavíristku! Zaprvé jsem už několik let s dětmi pracovala, což se v motivačních dopisech krásně vyjímá. Zadruhé jsem se pyšnila papírem z konzervatoře i bakalářského studia na AMU pro hru i výuku klavíru.

V táboře se o Vás starají jako o vlastní. Dají Vám najíst, napít, neplatíte za postel ani případné ošetření na marodce. Naprostá většina vedoucích i dětí pochází přímo z USA, krásně si tedy zdokonalíte angličtinu. Máte také možnost v USA ještě po skončení kempu cestovat a poznávat americké krásy. Ideální příležitost navštívit New York nebo Floridu, ne?

A samozřejmě, výuka klavíru v USA se bude rozhodně vyjímat v profesním životopise lépe, než umývání nádobí.

Co to obnáší

Amerických táborů je neuvěřitelný počet a každý se specializuje na něco jiného. Existují sportovní, vodní i umělecké tábory a já měla neuvěřitelné štěstí, že jsem se dostala právě na hudební!

Náplní mé práce byla výuka klavíru – každý den čtyři lekce po 75 minutách. Mimo výuku jsem byla zodpovědná za sedm dětí ve své chatce. Nepochybně je to na každém táboře trochu jiné, ale naše děti byly naprosto zlaté. Vychované, pilné a pořádkumilovné.

Každý den byl narvaný do poslední minuty, kromě výuky se konaly workshopy, koncerty, výstavy. Jednou týdně jsem měla volno, které jsem mohla využít buď k poflakování po táboře, nebo odjet úplně pryč, třeba právě do blízké Philadelphie.

Všechno to zní až moc dobře, že? Je na tom i něco špatně? Možná Vás napadají podobné obavy, s kterými jsem si lámala hlavu i já:

Nedomluvím se – no, zpočátku horko těžko. Nutno ale říct, že Američané jsou velmi trpěliví a exotické a zmatené Češce všechno rádi zopakovali. Americká angličtina je pro nás navíc velmi srozumitelná. Pokud jsem nerozuměla svým australským nebo irským kolegům, pomohli s překladem mí malí američtí svěřenci. Každopádně ať jsou začátky těžké sebevíc, postupně se Vaše angličtina zlepší!

Někde se po cestě ztratím – neztratila jsem se. Na letišti ve Philadelphii na nás Evropany už čekal řidič s velkou cedulí Apple Farm. Jako ve filmech.

Co budu jíst? Umřu hlady/přiberu 10 kilo? Veškeré jídlo je zajištěné přímo v táboře. To je ohromná úspora peněz i času. Výběr je poměrně velký, nicméně všechny dietářky musím upozornit, že Američané se opravdu cpou tak, jako by soutěžili o nejvyšší cholesterol v krvi. Místo brambor chipsy, místo masa smažené nugetky. K tomu samozřejmě spousta hamburgerů a přeslazených limonád. Nouzí rozhodně trpět nebudete – zbytky z jednoho amerického tábora by nasytily celou africkou vesnici…

Jak to zaplatím? Program Camp USA je dělaný na míru chudým studentům. Počáteční náklady jsou zcela minimální – a navíc rozložené během celého roku. Plán je takový – co do programu vložíte, v létě opět vyděláte.

Už se nebojíte, jdete do toho?

Pokud chcete odcestovat ještě letos, máte nejvyšší čas! Pořád je to však stihnutelné. Já sama jsem byla rozhodnutá již v listopadu 2011 a díky tomu jsem získala first minute slevu. Jaký je postup?

1. Vyberte si agenturu
Na program Camp USA se specializuje například menší agentura CCUSA, ale také Student Agency. Hlavním úkolem agentury je najít Vám vhodný tábor, který ale nemusí být zrovna hudební. Hodně Vám při rozhodování můžou pomoct meetingy agentur, kde se setkáte i s bývalými absolventy programu a můžete se poptat na vše, co Vás zajímá.

Možná ale nejste tak opatrní jako já a na agenturu spoléhat nechcete. Odmítáte dopustit, že byste se octli třeba v lukostřeleckém táboře a raději si své štěstí pojistíte sami. Skvělé, i to je možné! Zadejte do vyhledávače music camp nebo arts camp, případně fine arts camp. Napište do kempu brilantní motivační e-mail a prodejte se na maximum! Zvýrazněte své vzdělání, houževnatost, zodpovědnost, práci s dětmi (klidně i to, že hlídáte prcky sousedům, když jdou občas do kina). Zašlete svou fotku s americkým úsměvem, pokud máte nahrávku nebo video, nebojte se to PRODAT!!!

Tohle je totiž to, co my Češi moc neumíme, přestože máme tak skvělou hudební metodiku, jsme dříči a navíc sbíráme profesní zkušenosti již od konzervatoře. Protože se srovnáváme jen mezi sebou, netušíme, že v jiných zemích hudební vzdělání zdaleka není na tak vysoké úrovni. Opakuji tedy ještě jednou: PRODEJTE SE!

2. Poplatky
U agentury platíte poplatek zhruba 500 Eur, pokud chcete mít zařízenou i letenku. Samozřejmě se poplatky a výdaje mohou ještě lišit.

Počítejte také s dalšími výdaji:
• Vízum 160 USD
• Náklady na letenku (pokud ji nemáte u agentury)
• Lékařské potvrzení a výpis z rejstříku trestů celkem 400 Kč
• Nějaké peníze do začátku (než dostanete 1. výplatu)
Velká výhoda programu je ta, že neplatíte nic naráz.

3. Přihláška a motivační video – JSEM NEJLEPŠÍ
Předem se obrňte trpělivostí, protože papírů je HODNĚ. Překládáte vysvědčení do angličtiny, sháníte reference. Tisíckrát budete psát o všech Vašich schopnostech a zkušenostech. Nezapomínejte ani na vlastní zážitky, pokud jste jezdili sami na tábor jako děti nebo vedoucí. Musíte působit jako někdo pohodový, kdo se nezalekne brouka v chatce nebo bude umět utěšit dítě, kterému se stýská.

Pochlubte se i zdánlivě neprezentovatelnou schopností zahrát tři akordy na ukulele i tím, že umíte pěkně kreslit. Zdůrazněte, jak moc jste zodpovědní. Schovejte případná tetování a cigarety.

Také Vás čeká vyřizování víza – nejste náhodou terorista? Nejedete pracovat jako prostitutka nebo překupník drog? I na takové otázky se připravte. Zbraně a zkažené maso nechejte raději doma. S obojím jste totiž pro USA hrozba.

Někteří šéfové si Vás budou chtít proklepnout přes Skype. Dost možná budete muset natočit video o tom, jak jste úžasní a že právě Vás kemp potřebuje. PRODEJTE SE! Nemusíte být virtuoz a pořád máte co nabídnout.

Vyřídit si musíte také potvrzení od lékaře, což je mimochodem vtipná záležitost. Říkala jsem si, co si o nás ti Američané musí myslet? Že tu ještě máme mor?

4. Zabalte si!

Vyšlo to? Máte svůj kemp snů? Nezapomeňte si přibalit pár svých osvědčených notových materiálů pro začátečníky i pokročilé. Neberte s sebou celé notové archívy, ale je fajn mít něco v zásobě třeba na flashce nebo v google drive. Nemusím připomínat, že české skladby mají v novém světě svoji přidanou hodnotu. Sice i v Americe milují Dvořáka, ale kdo tam zná Voršilskou uličku?

Pokud Vás zajímá, jak taková výuka hudby vlastně probíhá, přečtěte si můj článek Co jsem se naučila v USA o výuce klavíru

Cestování v roce 2021…?

Do USA jsem vyrazila přeci jen už před mnoha lety a tak mě napadlo zapátrat, jaká situace je letos? Bude vůbec možné vyrazit do zahraničí i v této nejisté době?

Sondovala jsem, jaké jsou možnosti a zjistila, že i tento rok program funguje!!! Ve Student Agency je sice už po uzávěrce, ale stále máte možnost vycestovat přes CCUSA.

Ideální způsob, jak o sobě dát světu vědět, je Camp Fair. V letošním roce bude probíhat pouze formou Skype pohovorů, takže nemusíte vystrčit ani nos z bezpečí domova. Jednejte ale rychle, pohovory musíte stihnout nejpozději během dubna.

Na webu je zveřejněn i seznam kempů, které se Camp Fairu účastní, nejsou to však jediné tábory, z kterých můžete vybírat. Agentura vám může pomoci dokonce i tehdy, když si svoji práci snů najdete sami. A pokud jste dostatečně odvážní, pak se samozřejmě nemusíte vázat na nikoho a vycestovat na vlastní pěst.

Máte-li touhu vydat se za dobrodružstvím, zkušenostmi a skvělými zážitky, neváhejte! Možnosti stále jsou, ale čas se krátí 😉
Držím pěsti všem dobrodruhům!

 

 

 

 

Komentáře